Křivka obecná |
Ti z nás, kteří bydlí na samotách v blízkosti smrkových lesů nebo mají na takových místech chalupy, vědí, že křivky s oblibou konzumují vápennou omítku, která jim zřejmě dodává jak minerály, tak písek podporující trávení semen. Křivky se sletují zejména na místa, kde je omítka narušená nebo vydrolená, a majitel chalupy pak často nevraživě sleduje, jak mu ti ptáci omítku ještě více narušují.
Škody na omítce, které mohou křivky způsobit, jsou však nevýznamné.
Křivka obecná (Loxia curvirostra) je pěnkavovitý pták se zahnutými, vzájemně překříženými špičkami zobáku.
Je robustnější než vrabec, za letu je nápadná větší hlava a krátký, vykrojený ocas. Sameček je červený, samička shora olivově zelená, na kostřeci a spodině těla žlutozelená. Obývá podhorské a horské smrkové či jedlové lesy, je označována jako "ozdoba horské přírody".
Živí se především semeny ze šišek, v menší míře i jinými semeny, pupeny a plody a také hmyzem. Hnízdí celý rok, hlavním hnízdním obdobím je prosinec až květen. Hnízdo staví většinou vysoko na jehličnatých stromech. Na snůšce 3 až 4 vajíček sedí pouze samice a samec ji krmí. Mláďata krmí nejprve jen samice, pak se přidává i samec.
Stálý a přelétavý druh. Přesuny mohou mít charakter invazí, probíhají různými směry a do různých vzdáleností v závislosti na úrodě šišek.
NAŠI PTÁCI info