Ilustrační fotografie |
Proč před vánocemi skokově klesl provoz spamu na internetu se ví - tři největší světové botnety, které svět zamořují spamem, se odmlčely.
Největší z nich - ruský Rustock - přitom podle odhadů Symantecu produkuje téměř polovinu globálního spamu. Proč aktivita botnetů Rustock, Lethic a Xarvester ustala dodnes nikdo pořádně nevysvětlil.
Sociální sítě a mobilní platformy se do hledáčku podvodníků dostaly ze zřejmých důvodů: je v nich zapojeno už dostatečné množství lidí."
Čím je cílová platforma větší, tím větší je i počet těch, kteří se nechají okrást. V případě sociálních sítích, založených na důvěře a přátelství, pak dvojnásob platí stará mantra internetové policie - nejslabším bezpečnostním článkem je člověk.
Spameři vizuálně napodobují známé stránky sociálních sítí ve snaze vylákat z uživatelů jejich přihlašovací údaje. Skrze ukradený profil pak jejich přátelům posílají zprávy, odkazující na nebezpečné stránky. Kliknutím na "nemocný" odkaz se uživatelův počítač může stát součástí kriminálního botnetu nebo se jeho majitel nechtěně podělí o přístup ke svému bankovnímu kontu.
O tom, že zcizení například facebookové identity není žádný problém, se naposledy přesvědčil jeho zakladatel Mark Zuckerberg, jehož fanouškovská stránka byla "hacknuta" už dříve.