Logo Google a počítače silueta |
Počítač je normální pracovní pomůcka.
Každý tam podle svého zaměření nachází, co ho oslovuje. Hlupák nachází hlouposti, zvrhlík vyhledává zvrhlosti, drbny čtou drby ... no a chytrý hledá informace, obchodník obchody, a kdo rád diskutuje, ten si vyhledá diskuze. Moudrý tam vidí, to všechno již vyjmenované a udělá si nějaký závěr. Pokud jde o PC hry?
Myslím, že to normální děti časem přejde.
Můj 15 syn u toho trávil dost času a nyní je zase v realitě. Asi pochopil, že lepší je dívku držet v náručí, než vidět obrázek na monitoru. A ten mladší 8 let má povolenu 1 hodinu denně. Jinak sportuje. Právě se dívá na DVD Příšerky s.r.o. a potom vyjíždíme na kole... Důvod k panice nevidím.
Všichni netráví čas u počítače (nebo televize). Spousta lidí se věnuje jiným neužitečným činnostem.
Celé dny jezdí na kole, posilují v tělocvičnách, vysedávají po barech, tancují, chodí po koncertech...
K čemu to všechno? Doba je prostě taková. Už není třeba bojovat, snažit se přelstít nepřítele, přijít na to, kdo usiluje o náš život či bezpečí. Žijeme v čase relativní hojnosti a bezpečí. Zlatý věk nastává!
Nuda co? Marnost, že?
Ale chcete se vrátit tam, kde ještě valná část planety žije? K náboženským konfliktům, jako třeba v Afghánistánu? (Jejich účastníkům to jistě dává smysl.) K boji o přežití uprostřed chaosu zhrouceného Somálska? (Chránit život sebe a své rodiny, to je přece také smysluplné, ne?) K permanentní revoluci kolumbijských partyzánů?
Ano, o to jde - čím naplnit svůj život, když není bída, když jsou konflikty zažehnány, když není místo pro nenávist.
Jaká je architektura počítače?
Jako kernel se v počítačové terminologii nazývá jádro operačního systému, tedy program, který koordinuje činnost ostatních programů a zprostředkovává jim prostředky počítače. Název pochází z angličtiny, kde kernel znamená obecně „jádro“.
Hlavní úkol jádra spočívá v přidělovaní paměti a času procesoru (či procesorů) programům, ovládání zařízení počítače (pomocí ovladačů) a abstrakci funkcí (aby bylo např. možné načítat soubory z pevného disku a z jednotky CD-ROM stejným příkazem).
Pro zajištění bezpečnosti operačního systému je nutné, aby procesor podporoval dva módy činnosti - omezený pro aplikace a privilegovaný (se speciálními instrukcemi) pro jádro. Privilegovanému módu se proto někdy říká kernel mód.
Podle architektury operačního systému se typicky rozlišuje mikrokernel (mikrojádro, jádro je velice jednoduché a obsahuje pouze zcela základní funkce, zbytek operačního systému je mimo toto jádro v aplikacích) a makrokernel (monolitické jádro, jádro je rozsáhlé, obsahuje velké množství funkcí pro všechny aspekty činnosti operačního systému včetně například souborového systému). Jakýmsi kompromisem je modulární jádro, které je fakticky makrojádrem (celé běží v privilegovaném režimu) ovšem jeho značná část je tvořena takzvanými moduly, které je možné přidávat a odebírat za běhu systému.
Základní účel jádra je ovládání prostředků počítače a umožnění ostatním programům běžet a používat je. Typicky se prostředky skládají z:
- CPU (centrální procesorová jednotka neboli procesor). To je základní část počítače. Ta má za zodpovědnost běh nebo vykonávání programů. Jádro má povinnost rozhodování o tom, který z programů bude přidělen procesoru nebo procesorům (na každém procesoru - v modernějších procesorech na každém jádře - může v jednom okamžiku běžet právě jeden program).
- Paměť počítače. Paměť je používána k ukládání jak instrukcí programů tak i dat. Obvykle musí být v paměti přítomno obojí, aby se mohl provést program.
Často chce paměť používat mnoho programů, dohromady požadujících více paměti než má počítač k dispozici. Jádro má za povinnost rozhodování, kterou část paměti může každý proces použít a rozhodnout co dělat, když je nedostatek volné paměti. (viz také virtuální paměť). Jakékoliv vstupně/výstupní (I/O) zařízení přítomné v počítači, jako jsou diskové jednotky, tiskárny, displeje a další. Jádro přidělí žádostem aplikací příslušná I/O zařízení (nebo podčást ze zařízení, v případě souborů na disku nebo oken na displeji) a pečuje vhodným způsobem o užívání zařízení (typicky do bodu kde aplikace nepotřebuje znát implementační detaily zařízení)
Jádro také obvykle poskytuje metody pro synchronizaci a komunikaci mezi procesy (nazývané meziprocesová komunikace neboli IPC).
Jádro může realizovat tyto prvky samo, nebo se spolehnout na některý z procesů, který běží aby poskytoval prostředky ostatním procesům, také v tomto případě musí poskytovat některé způsoby IPC aby umožnil ostatním procesům přistupovat k tomuto zařízení.
Nakonec, jádro musí poskytnout běžícím programům metodu jak žádat o přístup k těmto prostředkům.
Čtěte více zde...
Každý z nás chce něco dokázat, v něčem vyniknout.
Jedině vlastní obavy nám stanovují hranice toho, v čem můžeme vyniknout. A tak někdo je přesvědčen, že největší věc života bylo osázení balkonových truhlíků kytkama a má o čem do smrti mluvit a někdo jiný vytvoří projekt, který dá práci stovkám lidí. A je úplně jedno, kdo jsi, ale není jedno, co jsi dokázal. A je jedno jak velkou věc jsi dokázal, ale není jedno jestli posloužila jen tobě nebo hlavně druhým.
Zdroj: český internet