Lavička rozcestník na cestě |
se nezboří.
Právě tak workoholici uberte na zrychlení na chvíli čtěte co se děje.
Organismus je právě přenastaven na vyšší
aktivitu, to je sice svým způsobem příznivé
a život povzbuzující, ale také je to už manické
chování. Organismus má rezervy, které může vyčerpat a následuje pád do deplece, deprese.
Nomofobie
(angl. Nomophobia - zkráceně z "no mobile phobia") je jedním z velkých stresorů konce 20. a počátku 21. století, při kterém postižený jedinec trpí strachem ze ztráty mobilního signálu, tj. např. nedostatečné pokrytí v některých oblastech (na horách), vybití baterie aj. Toto fobií údajně trpí 13 milionů Britů a podle odborníků může nomofobie postihovat až 53 procent všech uživatelů mobilních telefonů.
Zastavte se někdy a pozorujte, jak se v rozpacích, nejistotě, póze nebo image osobnosti - účastní sociálního děje mobilní telefon.
Výrazné je to u nezralých osobností, dobře vidět u teenagerů.
Sociální fobie je porucha charakterizovaná strachem ze zkoumavých pohledů, který později vede ke strachu ze styku s jinými lidmi. Vyskytuje se přibližně stejně často u mužů i u žen. Začátek je nejčastěji v období puberty. Jedinci se sociální fobií mají nepřiměřený strach z běžných sociálních situací, jako např. mluvení na veřejnosti, telefonování, přijímání návštěv, představování, jídlo na veřejnosti apod.
V obávané situaci dochází ke zrudnutí, třesu, strachu ze zvracení a proto se postižení těmto situacím vyhýbají. Mívají potíže s nízkým sebevědomím a sebehodnocením. Sociální fobie se od běžné trémy liší tím, že výrazně narušuje výkonnost postiženého a jeho sociální adaptaci. Mírná forma nebrání jedincům v normálním pracovním zařazení. Při těžších formách postižení často mění zaměstnání, aby se vyhnuli obávaným situacím.
Porucha, pokud není léčena, obvykle trvá celý život, ale s přibývajícím věkem se může zmírňovat.
Strach je určitou odpovědí na konkrétní nebezpečí. Úzkost naopak je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možné definovat. Strach trvá pouze po dobu hrozícího nebezpečí. Intenzita strachu je různá, od lehkého neklidu až po stav masivního prožitku strachu.
Výsledkem je typické vyhýbání se situacím, které působí nebo jejich velmi obtížné překonávání. Strach je přítomen nejen při vystavení se této situaci či předmětu, ale i při očekávání či pomyšlení na takovou situaci. Tomu říkáme úzkost z očekávání, tedy anticipační úzkost. Pro člověka trpícího fobií je obtížné kontrolovat úzkost a vyhýbavé chování.
Fobie jsou způsobeny zpravidla psychickou poruchou.
Anxiosita = úzkost Fobie = strach (chorobný) ,mimo normu.
Kriteria pro diagnostiku pathologie:
- nepřiměřený strach z určitého objektu nebo situace a vyhýbání se tomuto objektu nebo situaci. Přitom nesmí jít o objekt nebo situaci které jsou zahrnuté do agorafobie nebo sociální fobie
- musí se vyskytnout alespoň 2 příznaky úzkosti (alespoň jeden z nich musí být z oblasti vegetativní – bušení srdce, pocení, chvění, sucho v ústech)
- pacient si uvědomuje že úzkost a vyhýbavé chování jsou přehnané nebo nesmyslné
- úzkost se neprojevuje pokud osoba není v kontaktu s předmětem nebo situací (nebo kontakt neočekává)
- úzkost a vyhýbavé chování nejsou následkem bludů nebo halucinací, poruch nálady a j.
Specifických izolovaných fobií je velké množství, nebudem to uvádět, kdo chce vědět, co která
pojmenovaná znamenají použijte vyhledávače. Fobií moderní doby se stal Mobil bez signálu.
Nomophobia (ze zkráceného spojení "no mobile phobia"), zřejmě trpí milióny lidí. Ti jsou natolik závislí na svých mobilních telefonech, že pro ně představa ztráty sítě, vybití baterie či jednoduše zapomenutí mobilu znamená okamžité zvýšení hladiny stresu.
Terapie, léčba této Fobie, Závislosti je podobná jako u ostatních poruch. U zdravého člověka
je obrana jednoduchá, mobil vypnout a trénovat postupně odvykání.
- Sednout si u rozcestníku na fotografii na lavičku a lebedit si, pohoda, mír a klid v duši. Slunce také v duši. Vypnout a tonizovat neurohumorální procesy.
Jistě víte o co jde a kdo je jenom "přepracovaný" ,a kdo už naplňuje kriteria úletu do nemoci. Tito nemocní se neodsuzují, nebanují !, nesmějeme se jim a neubližujeme. Jsme lidé, nejsme diskriminační, nedegradujeme, pomáháme, neisolujeme, nezavíráme do klecí.
2. A kdo jste postiženi a jste nemocní a máte uváděné příznaky výše...pak jedině Telefon s novou baterií s dlouhou výdrží, náhradní baterii a nabíječku s sebou a stálý kontakt se záchranou.
Dobíjecí kupony a kredit u sebe se doporučuje.
Tím myslím naslouchající přátele, známé, příbuzné a sdílející...ne lékaře. To by se prodražilo.
Kecálky online, blogísky, mikroblogování -- facebook, twitter a je to, nejste nikdy sami!