Stránky

Phishing Viry Trojské koně Spitmo OS Android

PC antivirová diagnostika s humorem
Na chytrých telefonech s operačním systémem Android se začalo dařit trojanu Spitmo, který kooperuje s havětí přímo v PC s OS Windows. Spolu dohromady se pak dokážou postarat o získání kontroly nad bankovním účtem uživatele.

Celé to obvykle začíná na straně stolního počítače, či notebooku. Tam se hodně často najde nějaká zranitelná aplikace, díky které stačí, aby uživatel vstoupil na nesprávnou webovou stránku a bez jeho vědomí dojde ke spuštění škodlivého kódu a zavedení havěti do PC uživatele (nyní již oběti). Odborně stojí za takovým průnikem do PC tzv. exploit.  (* poznámka...)

Havěť se pak postará o to, že pokud uživatel vstoupí na stránky svého internetového bankovnictví, tyto jsou upraveny takovým způsobem, aby uživatel získal dojem, že pro absolutní bezpečnost je vhodné doinstalovat speciální aplikaci i na jeho mobilní telefon s Androidem. Přitom je využita metoda sociálního inženýrství, tedy forma "oblbnutí" uživatele, která v dnešní době funguje zcela perfektně. Jakmile tomuto nesmyslu uživatel uvěří a doporučenou aplikaci pro Android stáhne a nainstaluje, zadělává si na opravdový problém. Aplikace totiž začíná monitorovat příchozí SMS zprávy a pomocí HTTP je odesílá na server útočníka. Pokud pak banka používá dvoufaktorovou autorizaci, kdy je nutné peněžní transakce či přihlášení do bankovnictví potvrdit i kódem (MTAN) z SMS zprávy, jsou peníze na účtu v ohrožení. Havěť na PC může ukrást přihlašovací údaje a tato Android aplikace pak i potvrzovací kód, který zasílá banka. Útočník má tak vše potřebné pro vytunelování cizího účtu!

Spitmo přitom patří do balíku SpyEye, který se prvně objevil v roce 2009. Tehdy paradoxně začal svádět boj s detekcí ze strany antivirů, ale i boj s přímou konkurencí ZeuS, kterou likvidoval v případě, že již na PC uživatele běžela. ZeuS se taktéž specializoval na vykrádání přístupových údajů k bankovním účtům. Konkurence pominula na přelomu let 2010/11, kdy havěť ZeuS a SpyEye začala používat vzájemně kusy zdrojového kódu.

 Již v minulosti existovala podobná havěť i na Symbian, nicméně tam je problém, že díky podpisům nelze nainstalovat jen tak libovolný program. I s tím si však útočníci poradili. Z uživatele vylákali IMEI kód mobilního telefonu (identifikační kód každého mobilu) a pak přímo pro něj vytvořili novou "instalačku" havěti. Digitální podpis pak obsahoval i IMEI telefonu uživatele, čemuž se již Symbian nebrání a instalaci povolí... Zdroj: viry.cz 
* Poznámka: Exploit je v informatice speciální program, data nebo sekvence příkazů, které využívají programátorskou chybu, která způsobí původně nezamýšlenou činnost software a umožňuje tak získat nějaký prospěch. Obvykle se jedná o ovládnutí počítače nebo nežádoucí instalaci software, která dále provádí činnost, o které uživatel počítače neví (např. nějaký druh malware). Běžně používanou ochranou je včasná instalace aktualizací, které vydá tvůrce chybného software.